Aktywność fizyczna osób starszych

Według Rocznika Demograficznego z 2013r. w Polsce żyje ponad 8 milionów osób po 60 roku życia, co stanowi ok. 20% naszego społeczeństwa, a osoby po 65 roku życia to 13,5% Polaków. Prognoza GUS przewiduje podwojenie się tej liczby do 2030 roku.

Badania SHARE (Survey of Health Ageing and Retirement In Europe. Europe 50+) wykazały, że ćwiczenia fizyczne lub sport więcej niż raz w tygodniu uprawia 33,6% osób w wieku 50-59 lat i tylko 14,6% osób po 60 roku życia. Brak aktywności fizycznej deklaruje prawie co dziesiąta osoba w wieku 50-59 lat oraz prawie 30% osób 60+. Jednocześnie prawie 1/3 sześćdziesięciolatków w Polsce jest otyła, natomiast depresja dotyka około 3% Seniorów.

Powyższe dane wskazują na konieczność podjęcia działań popularyzujących codzienną, systematyczną aktywność fizyczną wśród osób starszych. Dlatego Ogólnopolski Program Aktywności Fizycznej Seniorów „Bądź w Olimpijskiej Formie” jest jedną z pionierskich inicjatyw organizowanych w kraju na taką skalę. Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach zadania „Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych 2014” oraz Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Ambasadorem Programu został Mistrz Olimpijski Władysław Kozakiewicz, który tak komentuje swoje zaangażowanie w projekt:

W Polsce od kliku lat można zaobserwować coraz większą dbałość o zdrowy i aktywny tryb życia wśród osób dojrzałych. Chciałem wesprzeć ten proces i stąd pomysł na program „Bądź w olimpijskiej formie”. Zachęcanie do aktywności fizycznej seniorów w Niemczech, gdzie od lat mieszkam, jest bardzo dotowane przez państwo. Dlatego ogromnie się cieszę, że polski rząd uwierzył w nasz program, bo dzięki temu wsparciu możemy działać w całej Polsce. Do końca roku przeprowadzimy kilkadziesiąt spotkań edukacyjnych połączonych ze wspólnymi ćwiczeniami, w których osobiście będę uczestniczył. Udowodnię, że po sześćdziesiątce wciąż można być w olimpijskiej formie.

Spotkania edukacyjne połączone z ćwiczeniami odbyły się jesienią tego roku. Organizatorzy z Fundacji Zatrzymać Czas wraz z Władysławem Kozakiewiczem przejechali tysiące kilometrów i spotkali się z prawie 3 tysiącami Seniorów z każdego województwa – od Węgorzewa i Szczecina do Tarnobrzegu i Oławy.Spotkania odbyły się głównie we współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Są to organizacje działające bardzo prężnie, często opierając się jedynie na wolontariackiej pracy członków i osób zaangażowanych społecznie. Na szczęście są też takie, które otrzymują wsparcie z samorządów czy uczelni wyższych przy których działają. Wszystkie spełniają ogromną rolę w lokalnej społeczności. Koordynatorzy UTW oraz sami seniorzy podkreślają, że coraz częściej chcą oni wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, działać, uczyć się, realizować plany. Dlatego bogate programy i harmonogramy zajęć cieszą się dużym zainteresowaniem starszych studentów. Władysława Kozakiewicza wielokrotnie Seniorzy witali swoimi występami. Tak było w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie śpiewał chór, czy w Chrzanowie, gdzie podziwialiśmy pokaz taneczny zespołu Ali i Babki.

Seniorzy, którym aktywność fizyczna towarzyszy przez całe życie z pewnością doceniają jej zasługi. Ci, którzy jej zaprzestali niech uwierzą, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie wykonywania codziennych ćwiczeń. Władysław Kozakiewicz powtarza:

Nie biegajcie! W naszym wieku stawy nie są na to odporne. Tutaj nie chodzi o uprawianie sportu. Przecież każdy z nas ma już swoje dolegliwości i raczej już nie wystąpimy w Igrzyskach Olimpijskich. Chodzi o wykonywanie podstawowych ćwiczeń – nawet na siedząco podczas oglądania telewizji, czy na spotkaniu z koleżanką czy kolegą w parze. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Wykonywanie prostych ćwiczeń dwa razy dziennie po 20 -30 minut zwiększy ruchomość stawów i siłę mięśni. Dzięki temu nawet codzienne czynności będą łatwiejsze i przyjemniejsze. Bo po 60tce mamy jeszcze wiele lat do życia i przeżywania!

Seniorzy, pamiętający zwycięstwa Władysława Kozakiewicza, chętnie wykonywali ćwiczenia pod jego czujnym okiem. Wielokrotnie dziwili się, że podczas ich wykonywania czuli pracę mięśni bez potrzeby morderczego treningu często lansowanego w mediach. Władysław Kozakiewicz zaś, wspominał swoją karierę sportową mówiąc:

Podczas kariery sportowej trenowałem dwa razy dziennie po trzy godziny, prawie do upadłego. W życiu seniora do olimpijskiej formy może przyczynić się dwa razy po pół godziny.

Piotr Muszyński, prezes Fundacji Zatrzymać Czas, podkreśla, że projekt jest zaplanowany jako przedsięwzięcie wieloletnie. Organizatorzy wierzą, że spotkania z lokalnymi organizacjami przyczynią się do poznania sposobu ich działania, a dzięki temu mogą wyjść naprzeciw ich potrzebom. Dlatego też na portalu www.aktywni60.pl, przygotowanym w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych 2012-2013, udostępniono ćwiczenia przygotowane specjalnie dla osób po 60 roku życia. Podczas trasy słyszeliśmy wielokrotnie, że Seniorzy ćwiczą wraz z filmikami wideo ze strony. Zdecydowana większość seniorów oceniła ćwiczenia prezentowane podczas spotkań jako łatwe, a spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem jako zachęcające do wprowadzenia ćwiczeń w swój plan dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *